Elhunyt Dr. Janó Ákos néprajzkutató, muzeológus

2015. augusztus 27-én, életének 89. évében elhunyt Dr. Janó Ákos néprajzkutató, muzeológus. 1927 május 22-én született a Hajdú-Bihar megyei Kismarján. Tanulmányait a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végezte. 1950-ben Hajdúböszörményben kezdte múzeumi pályáját, majd 1953-tól Kiskunhalason működött. 1968. február 16-tól 1988. december 30-ig állt igazgatóként a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma élén, Sárospatakon. Múzeumi tevékenysége alatt a néprajzi tudományos kutatások mellett figyelme túlnyomó részben az intézményfejlesztés, múzeumszervezés és a vár műemléki helyreállítási és rekonstrukciós tennivalói felé irányult. Igazgatósága alatt kezdődött, s több évig zajlott a Vörös-torony nagyszabású műemléki felújítása 1985-től. A Magyar Nemzeti Múzeum vidéki bemutatóhelye, a Kossuth Lajos Emlékmúzeum (Monokon) az 1980-as évek közepén a sárospataki filiálé üzemeltetésébe került át. Az épület felújítása, a kiállítás átvétele, az ottani gyűjtemény muzeológiai feldolgozása irányításával történt. Sárospataki múzeumigazgatósága alatt számos új állandó kiállítás valósult meg, melyek révén az egész épületegyüttest új kiállítások töltötték be. Ezek megvalósításában mind történeti, mind néprajzi vonalon, a szakma kiválóságai segítették  munkáját.
1972-ben „Tokaj szőlővesszein…” Tokaj-Hegyalja Szőlészete és Borászata című – e témában a vidék legjelentősebb  – kiállítás az északi pinceágban kapott helyet. A szakmai megvalósítók között Dr. Janó Ákos mellett Dr. Balassa Ivánt és Petercsák Tivadart említhetjük. Elkészült a múzeum jelentős néprajzi gyűjteményét bemutatva a másik északi pinceágban a „Népi földművelés Zemplénben” című kiállítás is 1978-ban. A Lorántffy-szárny pincéjében került kialakításra a „Reneszánsz kőtár”, melyen a múzeum reprezentatív kőfaragványai – köztük vörösmárvány darabok – kaptak elhelyezést. Úgyszintén az 1970-es években került berendezésre az Olaszbástya-kazamata Nagy Kristóf fafaragó népi iparművész modern térformákat megjelenítő bútoregyüttesével.
1976-ban a Rákóczi évforduló számos eseményének adott helyszínt a múzeum. A nemzetközi történészkonferencia mellett „az év eseménye” (2001-ig állt fenn) a Rákóczi állandó kiállítás volt. A palotaszárny szinte egészét magába foglaló kiállítás Dr. Bánkúti Imre irányításával készült. Ezt továbbfolytatva 1979-ben a palotaszárny délnyugati termeiben kapott helyet „A Zempléni hegység üvegművészete” című kiállítás, bemutatást teremtve az országos jelentőségű múzeumi gyűjteménynek.
Számos időszaki kiállítás mutatta be a folyamatos kutatómunkát, a gyűjtemények szakmai feldolgozását és az intézmény kapcsolatrendszerét. Munkája meghatározó a néprajzi gyűjtemény szempontjából is. A néprajzi gyűjtéseket minden évben egy-egy kiválasztott témakör  és a tervezett néprajzi kiállítások határozták meg.  Dr. Janó Ákos megbízást kapott a diósgyőri Szabadtéri Néprajzi Múzeum előkészítésére. Ennek kapcsán a megye egy részét alaposan felmérte. a népi építészeti kutatásai során létrejött egy nagyon értékes fotóanyag. A gyűjteménygyarapodás vázlatos áttekintése során említhetjük a hegyközi viselet, textil, kerámia,  vándorüveges és drótos eszközanyag gyűjtéseket, a sátoraljaújhelyi festett bútorok,  a Felső-Bodrogközből származó szőttesgyűjtemény múzeumba kerülését. Kiemelkedő műtárgygyarapodás történt 1971-ben, amikor Szinyei Gerzson – a Sárospataki Református Kollégium főkönyvtárosa, 1868-1902  – sárospataki lakóházának berendezési tárgyait vásárolta meg örököseitől a múzeum.
Az 1970-es évek első felében végzett gyűjtések eredményeként nyílhatott meg a keleti palotaszárny legalsó szintjén kialakított Erdélyi János teremben a „Népi lakáskultúra” című kiállítás.
Dr. Janó Ákos huszonegy esztendős vezetői tevékenysége meghatározó korszaka volt a MNM Rákóczi Múzeuma életének. Munkáját a város 1977-ben Sárospatakért Emlékéremmel, 2000-ben  Pro Urbe Emlékéremmel köszönte meg. 2005-ben megkapta a Magyar Múzeumi Egyesület szakmai elismerését, a Pulszky Ferenc-díjat. 2012-ben, 85. születésnapján vehette át a Magyar Nemzeti Múzeum Pro Museo Nationali Hungarico emlékplakettjét.
Temetése 2015. szeptember 5-én 11 órakor lesz Sárospatakon a református temetőben.
Nyugodjék békében!

                                     Tamás Edit

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05